• Zakończenie roku w klasach maturalnych.

• 29.04.2024
        • „Najpiękniejsze jest to, co przed nami,

co nam przyjdzie dopiero przeżyć,

co się zjawi z nowymi wiosnami,

by nam życie cudownie odświeżyć”.

Jan Kaczmarek

Drodzy Maturzyści,

26 kwietnia 2024 r. to dzień, który kończy Waszą naukę w naszej szkole. W ciągu ostatnich kilku lat wspólnie przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil, razem wspieraliśmy się w pokonywaniu wszelkich trudności. Jesteśmy dumni z Waszych sukcesów odniesionych w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych. Dziękujemy za aktywny udział w licznych inicjatywach, które od lat tworzą wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę naszej Szkoły.

Jednak każdy koniec to jednocześnie początek nowej drogi. Niech będzie to droga piękna i wartościowa! Życzymy Wam jak realizacji planów i marzeń. Niech nigdy nie zabraknie Wam determinacji i wiary we własne możliwości. Bądźcie dumni ze swoich wyborów, podążajcie za ideałami, cieszcie się każdą chwilą Waszego życia. Bądźcie szczęśliwi!

Wierzymy, że czas spędzony w naszej szkole pozostanie dla Was pięknym i wyjątkowym wspomnieniem.

Dyrekcja, Wychowawcy, Grono Pedagogiczne

oraz Uczniowie Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie.

• Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

• 19.04.2024
        •

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile- zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

źródło: Muzeum POLIN w Warszawie

Zdjęcie: M.Jaźwiecki