• "Dzień Niepodległości-lekcja historii"

• 16.11.2021 07:14
      • 11 listopada obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że zanika wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych uczniowie przygotowali krótki spektakl szkolny pod tytułem "Dzień Niepodległości-lekcja historii".
        Celem przedstawienia było przypomnienie ważnych faktów historycznych jakie miały miejsce w okresie 123-letniej niewoli Państwa Polskiego,  uświadomienie znaczenia takich wartości jak: wolność, niepodległość i suwerenność oraz budzenie szacunku dla ogromnego wysiłku społecznego podejmowanego dla budowy i obrony państwowości polskiej.  Mini scena symbolizowała miejsce po bitwie, zaschnięte liście i tablice z datami rozbiorów: 1772, 1793, 1795. W ławkach zasiedli uczniowie  z bardzo słabą znajomością historii oraz jej znawcy, którzy wraz z ulicznymi gazeciarzami pojawiającymi się z plikiem gazet, żołnierzami i narratorami przywoływali kolejne wydarzenia z naszej historii.
        Widowisko rozpoczęły dźwięki utworu F. Chopina "Preludium e-mol op.28 nr4". Przy ściszonej muzyce przywoływane fakty historyczne przeplatane były recytacjami wierszy: H. Bocheńskiej "Modlitwa o Polskę", J. Lechonia "Rozmowa z aniołem", A. Asnyka "Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej" oraz L. Staffa "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą" oraz pieśniami "Rotą" i "O mój rozmarynie". Przedstawienie zakończyły słowa piosenki "Żeby Polska była Polską":
        "Z głębi dziejów,
        z krain mrocznych,
        puszcz odwiecznych,
        pól i stępów,
        nasz rodowód, nasz początek
        Hen od Piasta, Kraka, Lecha,
        Długi łańcuch ludzkich istnień
        Połączonych myślą prostą

Żeby Polska, Żeby Polska
        Żeby Polska była  Polską"