• ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 31
  IM. JANA KILIŃSKIEGO
  CXIV Liceum Ogólnokształcące
  Technikum Mechaniczne Nr 7
  Branżowa Szkoła Rzemiosł Artystycznych I stopnia Nr 65
  Strona domowaHerb Polski

Optyk mechanik

    • OPTYK MECHANIK – DOBRY ZAWÓD – PEWNA PRACA

      

     języki obce:

     angielski

     Praca optyka mechanika jest pracą rzemieślniczą, wykonywaną z udziałem licznych urządzeń mechanicznych i narzędzi ręcznych, na terenie zakładu optyki mechanicznej.

     Możliwości zatrudnienia w tym charakterze oferują zakłady, specjalizujące się w wykonawstwie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także opraw okularowych i kompletnych okularów.

     Optyk mechanik jest osobą odpowiedzialną za proces mechanicznego przygotowywania szkieł, wykorzystywanych w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także wykonywanie oprawek do tych okularów. Wykonanie szkła o odpowiednich wymiarach i wymaganej wartości dioptrycznej wymaga szeregu czynności, obejmujących szlifowanie, frezowanie, polerowanie, etc. Oprawki wykonywane są z metalu lub plastiku i dopasowywane do konkretnych szkieł a następnie łączone.

     W obrębie optyki mechanicznej funkcjonuje kilka stanowisk, na których wykonuje się poszczególne etapy przygotowywania szkieł, a należą do nich między innymi stanowisko szlifierza szkieł, konserwatora narzędzi i przyrządów optycznych, oraz montera oprawek okularowych.

     Optyka mechaniczna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w produkcji okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, lecz także w wielu innych branżach i dziedzinach – optyk mechanik może zajmować się także wytwarzaniem soczewek przydatnych na przykład w mikroskopach, czy lornetkach, sprzęcie elektronicznym, urządzeniach mechanicznych, etc.

     Optyk mechanik, potwierdzając kwalifikacje wchodzące w skład tego zawodu, uzyskuje wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w  obszarze branży optycznej, która stanowi wyodrębnioną dla zawodu kwalifikacje:

     Montaż i naprawa elementów i układów optycznych

     Absolwenci tego kierunku znajdą pracę w salonach i pracowniach optycznych, zakładach optyczno – usługowych, punktach serwisowych, placówkach medycznych a także w gabinetach optometrycznych w Polsce i zagranicą.

     Bardzo często optycy prowadzą własną działalność gospodarczą.

     Co oferujemy:

     • naukę cenionego zawodu zarówno w kraju jak i za granicą,
     • pracownie wyposażone w urządzenia diagnostyczne zaawansowane, co pozwala stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności,
     • praktyczną naukę w prestiżowych salonach optycznych.

     Współpracujemy:

     Przemysłowe Centrum Optyki S. A.

     Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych

     Salony optyczne

     Wymagania:

     chęć kształcenia się w zawodzie z przyszłością, precyzja, cierpliwość.

      Wybierając kierunek optyk poznasz jak:

     • przygotowywania materiałów i elementów optycznych do montażu
     • wykonywania elementów układów, przyrządów optycznych i optoelektronicznych
     • wykonywania montażu elementów układów i przyrządów optycznych
     • wykonywania napraw elementów układów i przyrządów optycznych

      

 • Galeria zdjęć

   brak danych