• 11.11.2020 17:07
      • 102 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Po 123 latach zaborów – niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej – mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi. Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po pierwszej wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo. Odzyskaliśmy własne państwo. Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej. 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.

Materiały dla społeczności szkolnej z okazji Święta Niepodległości przygotowały Agnieszka Meksuła i Kinga Łukaszewska wraz z uczniami klas 2TR i 2 TOR. Serdecznie dziękujemy.

Szkoła do hymnu
        Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.

W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii  wspólne śpiewanie odbyło się za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line.

Uczniowie naszej szkoły mogą podziwiać plakaty swoich kolegów i koleżanek z klasy 2TR i 2TOR w galerii zdjęć i zapoznać się z krótkim tekstem opracowanym przez uczennice klasy 2 TR Oliwię Gromko i Oliwię Dziak 11_listopada.pdf oraz ciekawostkami opracowanymi przez nie poniżej.

Dlaczego przyjęto za datę odzyskania przez Polskę Niepodległości dzień 11 listopada?

11 listopada był to przełomowy dzień w historii Europy i Polski. Niemcy skapitulowali na froncie zachodnim co ostatecznie zakończyło I Wojnę Światową. Zaczęli się wycofywać z Królestwa Polskiego, a Józef Piłsudski przejął władzę wojskową.

Kiedy nadano temu dniu rangę święta narodowego?

Ustawę taką wprowadzono dopiero 23 kwietnia 1937 roku. Uroczystość odbyły się jedynie dwa razy, gdyż po wybuchu II Wojny Światowej wszystkie tego typu ceremonie były surowo zakazane. Powojnie święto to zostało zniesione, aż do 1989 roku w którym to Sejm PRL-u przywrócił je pod obecnie używaną nazwą – Narodowe Święto Niepodległości.

W jaki sposób przyczynił się do odzyskania Niepodległości Józef Piłsudski?

Piłsudski stał się głównym symbolem walki z bronią w ręku, honorowej walki Narodu do “ostatniej kropli krwi”. Jednak najważniejszą jego zasługą było sprawne zorganizowanie wojska polskiego i administracji państwa, dzięki czemu udało się skutecznie obronić odzyskaną Niepodległość w roku 1919 i 1920 przed zagrożeniem bolszewickim.

Czym się różnią obchody święta Niepodległości w Polsce od dnia Niepodległości w USA?

W USA jest to dzień radosny, organizowane są różnego typu zabawy, pokazy fajerwerków. W Polsce natomiast jest to dzień pełen zadumy, parady są zorganizowane bardzo oficjalnym stylu. Jest to czas zadumy i pamięci nad przeszłością.

• Jest to najważniejsze polskie święto narodowe,
        •  Od 1939 do 1989 roku, obchody święta było zakazane,
        •  W 1945 roku komunistyczny rząd ogłosił 22 lipca jako święto narodowe nazywając je

Narodowym Świętem Odrodzenia Polski,

•  W dniu tym radio gra głównie muzykę polską, a telewizja jest pełna filmów związanych z historią Polski,
        •  Wszystkie patriotyczne pomniki ozdobione są kwiatami,
        •  Niepodległość Polski została oficjalnie zapowiedziana na 7 listopada 1918 roku,
        •  Odrodzenie Polski miało istotny wpływ na całą Europę, przez zmianę konfiguracji geopolitycznej,
        •  Corocznie w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty,
        •  Tego dnia obowiązkowo wywieszane są polskie flagi,
        •  Tarnów jako pierwszy odzyskał niepodległość,
        •  Inicjatorem ogłoszenia niepodległości Polski był Książę Regent Zdzisław Lubomirski.