Optyk mechanik

• OPTYK MECHANIK – DOBRY ZAWÓD – PEWNA PRACA

języki obce:

angielski

Praca optyka mechanika jest pracą rzemieślniczą, wykonywaną z udziałem licznych urządzeń mechanicznych i narzędzi ręcznych, na terenie zakładu optyki mechanicznej.

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze oferują zakłady, specjalizujące się w wykonawstwie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także opraw okularowych i kompletnych okularów.

Optyk mechanik jest osobą odpowiedzialną za proces mechanicznego przygotowywania szkieł, wykorzystywanych w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także wykonywanie oprawek do tych okularów. Wykonanie szkła o odpowiednich wymiarach i wymaganej wartości dioptrycznej wymaga szeregu czynności, obejmujących szlifowanie, frezowanie, polerowanie, etc. Oprawki wykonywane są z metalu lub plastiku i dopasowywane do konkretnych szkieł a następnie łączone.

W obrębie optyki mechanicznej funkcjonuje kilka stanowisk, na których wykonuje się poszczególne etapy przygotowywania szkieł, a należą do nich między innymi stanowisko szlifierza szkieł, konserwatora narzędzi i przyrządów optycznych, oraz montera oprawek okularowych.

Optyka mechaniczna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w produkcji okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, lecz także w wielu innych branżach i dziedzinach – optyk mechanik może zajmować się także wytwarzaniem soczewek przydatnych na przykład w mikroskopach, czy lornetkach, sprzęcie elektronicznym, urządzeniach mechanicznych, etc.

Optyk mechanik, potwierdzając kwalifikacje wchodzące w skład tego zawodu, uzyskuje wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w  obszarze branży optycznej, która stanowi wyodrębnioną dla zawodu kwalifikacje:

Montaż i naprawa elementów i układów optycznych

Absolwenci tego kierunku znajdą pracę w salonach i pracowniach optycznych, zakładach optyczno – usługowych, punktach serwisowych, placówkach medycznych a także w gabinetach optometrycznych w Polsce i zagranicą.

Bardzo często optycy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Co oferujemy:

• naukę cenionego zawodu zarówno w kraju jak i za granicą,
          • pracownie wyposażone w urządzenia diagnostyczne zaawansowane, co pozwala stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności,
          • praktyczną naukę w prestiżowych salonach optycznych.

Współpracujemy:

Przemysłowe Centrum Optyki S. A.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych

Salony optyczne

Wymagania:

chęć kształcenia się w zawodzie z przyszłością, precyzja, cierpliwość.

Wybierając kierunek optyk poznasz jak:

• przygotowywania materiałów i elementów optycznych do montażu
          • wykonywania elementów układów, przyrządów optycznych i optoelektronicznych
          • wykonywania montażu elementów układów i przyrządów optycznych
          • wykonywania napraw elementów układów i przyrządów optycznych