• ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 31
    IM. JANA KILIŃSKIEGO
    CXIV Liceum Ogólnokształcące
    Technikum Mechaniczne Nr 7
    Branżowa Szkoła Rzemiosł Artystycznych I stopnia Nr 65
    Strona domowaHerb Polski

Z życia szkoły

        • Nagłówek

        • 5 grudnia "Światowy Dzień Wolontariusza"

          W Urzędzie Dzielnicy Żoliborz nasi uczniowie - przedstawiciele szkolnego wolontariatu obebrali z rąk Burmistrza dyplom i statuetkę za wkład włożony w tę piękną ideę. Wolontariat w naszej szkole to zasługa nie tylko uczniów, ale także ich przewodnika i opiekuna Pani Profesor Elżbiety Jarzombkowskiej. 

           

          "Piętno krzyżackie" - Relacje polsko - niemieckie w dawnych wiekach -  9.12.2014

          "Pamięć i niepamięć. O złożoności relacji polsko-niemieckich w siedemdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej", Podczas spotkania o stosunkach między Polakami a Niemcami na przestrzeni stuleci dyskutować będą historycy polscy i niemieccy, którzy zaprezentują jak w świetle najnowszego stanu badań  można spojrzeć na te relacje, które bywały kiedyś bliskie, a z czasem obrosły wzajemnymi uprzedzeniami i wrogością. W programie przewidziano możliwość zadawania pytań gościom. Mamy nadzieję, że rozmowa, która kontynuowana będzie zapewne w trakcie kończącego panel poczęstunku pozwoli uczniom z naszej szkoły oraz z innych placówek warszawskich wyjaśnić wiele historycznych wątpliwości. Działaniom realizowanym w ramach projektu edukacyjnego "Pamięć i niepamięć" udzielił swojego poparcia Pan Krzysztof Bugla, Burmistrz Żoliborza, a także został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, zaś grudniowa sesja została sfinansowana z funduszy Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

           

          Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          14 października w naszej szkole uroczyście i zarazem radośnie obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej; święto wszystkich pracowników szkoły i uczniów - nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy 3 TOR  wraz z wychowawczynią przygotowali program artystyczny - serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć!

           

          Piknik historyczny - zapraszamy do galerii

          Byście nigdy nie byli odznaczani krzyżem Virtuti Militari -za odwagę i męstwo w walce o ojczyznę , ale służyli jej ucząc się i pracując w czasie pokoju."

          Słowa wypowiedziane przez Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari pułkownika w stanie spoczynku Tadeusza Kowalskiego towarzyszyły piknikowi historycznemu, który odbył się 04. 10. 2014 u stóp Pomnika I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Żoliborzu , przy placu Inwalidów. To pierwsza impreza z całorocznego cyklu ,,Pamięć i niepamięć - o złożoności relacji polsko-niemieckich w 70 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej” przygotowanego przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego.

          Piknik rozpoczął się od spotkania z kombatantami II wojny światowej: majorem w stanie spoczynku Januszem Głuchowskim oraz pułkownikiem Tadeuszem Kowalskim. Opowieść o historii, przedstawiona z punktu widzenia jej świadków, spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i przybyłych na imprezę licznych gości Żywą lekcję historii rozpoczął mjr Janusz Głuchowski – prezes Stołecznego Środowiska 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przedstawiając okoliczności powstania pomnika wzniesionego w 1995 roku, prezentując sylwetkę gen. Maczka i dzieje walk 1 Dywizji Pancernej. Interpretacja licznych alegorii znajdujących się na pomniku i napisu umieszczonego na jego cokole: Żołnierz polski walczy na wszystkich frontach o wolność wszystkich narodów, ale życie oddaje tylko za własną ojczyznę , była wstępem do rzeczowej, żywej ,pełnej osobistych dygresji opowieści o dramacie II wojny światowej, z wielkim spokojem opowiedzianej przez pułkownika Tadeusza Kowalskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari służył w 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz w 1 Berlińskim Pułku Artylerii Lekkiej a także w oddziale partyzanckim 27 Wołyńskiej Piechoty Armii Krajowej. Obecnie należy do Klubu zrzeszającego 160 Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari, żołnierzy wszystkich frontów II wojny światowej. W piękne, słoneczne październikowe popołudnie tragiczne losy Europy i świata skupiły się w soczewce jednostki, wybitnego odznaczonego licznymi orderami, odznakami i medalami żołnierza, ale i wrażliwego człowieka, który mówił o współczuciu dla przerażonej wojną niemieckiej ludności cywilnej, licznych ranach, łzach z powodu zniszczenia Warszawy ,trudach forsowania Odry, smaku zwycięstwa po wygranej bitwie o Berlin, radości towarzyszącej żołnierzom umieszczającym na Bramie Brandenburskiej biało- czerwony sztandar.

          Imprezie towarzyszyły cieszące się dużym zainteresowaniem: wystawa Wysiłek Zbrojny Polski Podczas II Wojny Światowej, Orkiestra Warszawskiego Garnizonu Wojskowego, warsztaty DSH, plener malarski młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego, pokaz gier strategicznych z pracowni modelarskiej ,, Strateg” oraz wojskowa grochówka!

          31 Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

          Szkoła nasza była współorganizatorem tego wydarzenia 18-20.09.2014), dlatego pokazy i warsztaty filmowe można byłoe zobaczyć u nas - w sali 7W w części warsztatowej. Kalendarium wydarzeń:

          17.09 (środa) godz. 10.00; warsztaty filmu dokumentalnego poprowadził Marek Widarski - operator i montażysta filmowy. 18.09 (czwartek) i 19.09 (piątek) w godzinach 10.00-17.00 pokazane zostały filmy młodych twórców z wielu krajów, reprezentujące różnorodne gatunki od animacji po krótkie etiudy fabularne. 

           

           

        • Kontakty

            brak danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych