Zespół Szkół Nr 31

Wydarzenia 2015/16

FACEBOOK

2015/16

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Wolski Korowód

 

Uff !

Kolejna niedziela pracowita. Tym razem to my wspieraliśmy Fundację MARATON,  która współpracuje z naszą szkołą od lat.

Podczas rodzinnego festynu pn. „WOLSKI KOROWÓD” próbowaliśmy pokazać jego uczestnikom jak ważny jest czas wspólnie spędzony przez rodzinę a przede wszystkim zwrócić uwagę na treści prozdrowotne związane z bezpiecznym użytkowaniem komputera i  Internetu. Był to czas kiedy rodzice mogli skorzystać ze specjalistycznych porad psychologów oraz wstępnie ocenić m.in. czy sposób korzystania ich dziecka z komputera nie budzi zastrzeżeń, czy też wykazuje cechy niepokojących zachowań. W tym czasie dzieciaki miały możliwość ozdobienia twarzy cudnymi malunkami, bądź wykonać z pomocą starszych koleżanek rzemykową bransoletkę albo rozwiązać prozdrowotny rebus, krzyżówkę lub quiz.

To była szczególna forma edukacji zdrowotnej.

Dziękuję dziewczynom za zaangażowanie i zdyscyplinowanie.

 

Grażyna Zimak

 

Katyń

XV_Pielgrzymka_Mlodziezy_Warszawskiej_do_Katynia-1__271901_.docx

Wycieczka do Komańczy - Zapraszamy do galerii zdjęć!

Udało się, wróciliśmy cali i zdrowi!
13 uczniów naszej szkoły wzięło udział w warsztatach survivalowych zorganizowanych przez Fundację MARATON.  Wyjazd był nagrodą  za wyniki w nauce, frekwencję lub pracę na rzecz szkoły w I semestrze a uczniowie  zostali wytypowani przez  swoich wychowawców. Obraliśmy wariant „hard cor” więc mogliśmy wziąć udział w strzelaniu statycznym i dynamicznym, poręczowaniu [zjazd i podejście] oraz nocnej grze terenowej. Był także czas na podglądanie przyrody, oddychanie pełną piersią w trakcie górskich wędrówek a także odrobinę kultury podczas wizyty w Muzeum w Sanoku na wystawie Z. Beksińskiego.
Jako organizator i opiekun bardzo dziękuję Wam za wspaniały wyjazd, wysoką kulturę osobistą, dyscyplinę i Wasz wysiłek. Dzięki za pierwszy wyjazd , podczas którego nikt nie trzaskał drzwiami, nie marudził a ja nie musiałam stać się nocnym stróżem.
Już teraz zapraszam na kolejny wyjazd jesienią, tym razem nad morze.

WIELKIE DZIĘKI
Grażyna Zimak [Piotrkowska

MISTERIUM PASCHALNE 2016 w KILIŃSKIM

W środę przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie naszego Zespołu Szkół wystawili spektakl pt "Misterium Paschalne 2016". Aktorzy grający jednocześnie dwunastu apostołów i postacie współczesne zilustrowali w sześciu scenach naszą często skłóconą codzienność, której nadzieję przywraca Zmartwychwstały Jezus, który zwyciężając śmierć, ma moc zwyciężać również konflikty w naszym życiu. W spektaklu pod opieką nauczyciela religii p. Dariusza Kwietna wystąpili następujący uczniowie Liceum (z klas 3LAR i 2C) i Technikum (2TOR): Ola Barcz Norbert Skoczeń Patryk Lisicki Hubert Bańkowski Wiktoria Dąbrowska Kinga Grzędzińska Sonia Kuszyńska Albert Litewka Kuba Milczarski Natalia Woźniak Michał Dziczek Ola Giezek Weronika Kalecińska Maciek Sobczak Artur Zwierzchowski Po Świętach na stronie internetowej naszej szkoły ukaże się zapis wideo "Misterium".

ENGLISH CONTEST

Z przyjemnością informujemy, iż zwyciężczynia szkolnego etapu konkursu języka angielskiego ENGLISH CONTEST jest Weronika Kalecinska z kl. II TOR. Drugie miejsce zajęła Julia Gudel z kl. I TOR.
Congratulations !!!

100 - lecie Żoliborza


Takiej imprezy jeszcze na Żoliborzu nie było! Ale też nadarzyła się wyjątkowa sposobność. Młody Żoliborz świętował jubileusz Starej Dzielnicy.                                                                                                                                

100 lat przyłączenia Żoliborza do m.st. Warszawy stało się okazją, by nasza Szkoła przy współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz przygotowała Jubilatowi niezwykłe urodziny. Zaczęło się od liczącej kilkaset osób kolorowej parady uczniów żoliborskich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych  i przedszkoli. Byli przedstawiciele niemal wszystkich placówek oświatowych. Ubrani w historyczne stroje przypomnieli różne okresy dziejów naszej Dzielnicy: Pod hasłem W tym wszystkim wstaje Polska- odzyskanie niepodległości i dwadzieścia lat wolności- wojskowe mundury, fraki, wieczorowe suknie dziewcząt ozdobione szalami z piór. Pokolenie apokalipsy spełnionej przywołały hełmy i opaski powstańców warszawskich. Robotnicy budowali nowy dom. Solidarność, robotnicy Huty Warszawy, prezentowani byli  przez kolejne stylizacje. Towarzyszyli im przedstawiciele NZZ Solidarność - Pan Jacek Kamiński oraz Pani Halina  Kurpińska. Największa grupa dumnie dzierżyła w dłoniach hasło Wolność kocham i rozumiem, które miało dotyczyć najnowszej historii Żoliborza. Korowód kolorowych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych rozdawał przechodniom wykonane przez siebie urokliwe papierowe tulipany. Na czele i końcu parady jechały historyczne wozy strażackie udostępnione przez żoliborską wyższą uczelnię- Szkołę Główną Służby Pożarniczej . Grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza.   Szli przedstawiciele władz Żoliborza: przewodniczący Zarządu Dzielnicy Żoliborz- Pan Adam Buława, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji- Pan Rafał Utracki a także radni dzielnicy wraz z ustylizowaną na symbol Dzielnicy Aliną( Aleksandra Cybulska), która częstowała znajdującymi się w dzbanie malinami. Nie zabrakło też wikingów z osady Jomsborg, powstałej na Żoliborzu przy Wybrzeżu Gdańskim.                                                                                                                                                  

Paradę przygotowali: Anna Rux, Anna Wodzyńska oraz Igor Białostocki. 

Na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 31 odbył się wspaniały koncert wykonany przez orkiestrę z Tłuszcza oraz pokaz menueta przygotowany przez uczniów z Gimnazjum nr 54 im. Czartoryskiego. Można było także podziwiać pokaz walk wikingów. 
Kolejne uroczystości i niekwestionowane atrakcje miały miejsce we wnętrzu szkoły. Nastąpiło przywitanie przez Gospodarza Szkoły, Panią Dyrektor Marię Witomską- Rynkowską oraz Pana Adama Buławę, przedstawiciela władz Żoliborza.                                                                                                          

 Następnie rozdane zostały nagrody w konkursach: plastycznym Barwy Żoliborza przeprowadzonym przez Panią Małgorzatę Bartel, fotograficznym Żoliborz w moim obiektywie przygotowanym przez Panią Ewę Gronostajską, Żoliborz na przestrzeni wieków, którego koordynatorami byli Pan Igor Białostocki oraz Pan Marek Stępień.                                                                                    

 A później… istna uczta dla ducha- występy wokalne, instrumentalne, teatralne uczniów żoliborskich szkół, przedszkoli i środowisk edukacyjnych oraz inne imprezy towarzyszące.                                                                  

 W części artystycznej udział wzięły następujące szkoły: chór szkolny prowadzony przez Panią Ewelinę Lachowicz  i Klub Taneczny Feeling, którego trenerem jest Pan Tomasz Dorosz  ze Szkoły Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy;                                                                                                                                

Teatr Maskara, reżyserowany przez Panią Joannę Kownas z Gimnazjum nr 54 im. Adama Kazimierza Księcia  Czartoryskiego wystawił: Teosia i Różę.                                                                                                

Wystąpili młodzi muzycy z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Limanowskiego, Zajonc Band z Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych, zespół muzyczny uczniów z Gimnazjum nr 55 im. Jana Bytnara ps. Rudy, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. I. J. Paderewskiego,  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 65 im. Artura Oppmana oraz z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego. Przepięknie zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Żoliborza.                                                                  

Konferansjerkę prowadziła uczennica naszej Szkoły Karolina Czubała.
    

Imprezy towarzyszące odbywające się na terenie Zespołu Szkół nr 31:

Wystawa pokonkursowa w kultowym dla Szkoły miejscu- Galerii 13 – pokaz prac plastycznych i fotograficznych raz fotogramów ukazujących dzieje Żoliborza; kiermasz rzemiosła artystycznego i wyrobów uczniowskich  upamiętniających rocznicę stulecia Żoliborza, przygotowany przez Panią Małgorzatę Sulej; wystawa poświęcona pamięci Jacka Kuronia; wystawa prac poświęconych historii Żoliborza; galeria plac plastycznych; wystawa wyrobów jubilerskich; kącik zabaw dla dzieci. Można było także zrobić zdjęcie z Aliną.                                                                                                                                                               

 Smaczny poczęstunek przygotowała  restauracja Żywiciel, o której zaproszenie zadbała Pani Izabela Sokół-Oziemblewska.                                                                                                                                        

 Scenariusz obchodów sporządził  i koordynację nad całością sprawował Pan Marek Stępień   a nad wszystkimi imprezami, które odbywały się na terenie szkoły Pani Beata Zadrożny i Pani Agnieszka Meksuła.  Tak wspaniała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie niemal wszystkich nauczycieli i wspaniałych, kreatywnych, pracowitych i odpowiedzialnych uczniów naszej kochanej Szkoły Z niełatwego więc zadania, przygotowania uroczystości, która zgromadziła całą żoliborską społeczność szkolną, nasza Szkoła wywiązała się znakomicie a tak spektakularne imprezy stały się już tradycją(AW)

 

ŻOLIBORZ- PIĘKNY BRZEG

Opowieść o Pięknym Brzegu- Żoliborzu, druga z cyku imprez przygotowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz i Zespół Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w związku z obchodami 100 rocznicy przyłączenia Żoliborza do m.st.  Warszawy, odbyła się w kinie Elektronik 17 marca 2016r. Została  ona ujęta w cykl połączonych ze sobą obrazów dotyczących miejsc i ludzi związanych z Dzielnicą. Uroczystość została przygotowana przez historyka sztuki, Koordynatora Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, nauczyciela w CXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kilińskiego - Marka Stępnia, którą prowadził   z Anną Wodzyńską, nauczycielką języka polskiego, również uczącą w tym liceum. Prowadzący zaprezentował historyczny rys architektury Żoliborza, ukazując charakterystyczne budowle, które powiązał z typowymi tendencjami i nurtami stylowymi XX wieku.                                          

 Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, którzy rozmawiali z prowadzącymi o Żoliborzu artystycznym, filmowym, ale i dzielnicy zwykłych ludzi. Maria Brukalska, córka Barbary i Stanisława Brukalskich, którzy odcisnęli wyraźne piętno na architekturze Żoliborza , przedstawiła arcydzieło architektury modernizmu, dom Brukalskich, nieustająco zamieszkiwany przez rodzinę i pieczołowicie utrzymywany w pierwotnym kształcie.                                                                                                                             Michał Rapacki ze Stowarzyszenia Żoliborzan opowiedział o Dzielnicy, która stała się planem dla filmów, w tym słynnego dzieła Polskiej Szkoły Filmowej, Zezowatego szczęścia A. Munka.                                        

Niezwykły prezent dla Żoliborza przekazał mieszkańcom naszej Dzielnicy wybitny reżyser Radosław Piwowarski, który specjalnie na tę galę nakręcił film o Żoliwoodzie, niezwykłym miejscu porównywanym do Beverly Hills, słynnego miasta filmowców . W lapidarny, ale żywy i dowcipny sposób przedstawił miejsca związane z ludźmi filmu mieszkającymi na Żoliborzu i ich sylwetki. Obecna na uroczystości Halina Piwowarska udostępniła swoje nastrojowe obrazy ukazujące Plac Wilsona.                 Pełną poetyckich obrazów etiudę filmową przygotowali uczniowie Liceum Filmowego nowej placówki, która wraz z Gimnazjum Filmowym  stanowi część Warszawskiej  Szkoły  Filmowej, wyjątkowej uczelni artystycznej stworzonej przez Macieja  Ślesickiego i Bogusława Lindę, która od niedawna zadomowiła się na Żoliborzu.                                                                                                                                                                       Niezwykle wzruszająca była rozmowa ze Zbigniewem Dzięgielem, przyjacielem Kaliny Jędrusik, twórcą Kalinowego Serca- magicznej kawiarni artystycznej, miejsca spotkań i antykwariatu. Przekazał przesłanie Kaliny Jędrusik, by w życiu w sposób wyjątkowy traktować każde spotkanie           z drugim człowiekiem i by mimo przeciwności losu uśmiechać się.                                                                                                       Emocje wzbudził także przepiękny film przygotowany przez kolejnego gościa Łukasza Szewczyka, który zrealizował nagrodzony  Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej projekt filmowy Dom od środka - o mieszkańcach żoliborskiego Środowiskowego Domu Samopomocy przy                          ul. Rydygiera 3                                                                                                                                                                 

 Wykwintnego smaku obchodom Jubileuszu Dzielnicy nadały dwa profesjonalnie przygotowane zespoły: instrumentalno-wokalny-  SeMpatyczni z Zespołu Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej prowadzony przez Panią Katarzynę Lotz oraz wokalne Bezimienni i Melodynki pod opieką Pani Barbary Stębelskiej, którego członkami są uczniowie żoliborskich liceów i gimnazjów, działający przy Szkole Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego a także wokalistka z CXIV LO im. Jana Kilińskiego. Przypomnieli słynne szlagiery związane z Warszawą a także z wybitnymi żoliborzanami- Czesławem Niemenem, Kaliną Jędrusik, Wandą Warską i Aliną Janowską.
    Prowadzący nie omieszkali życzyć wszystkim zgromadzonym kolejnego  tak niezwykłego spotkania, może już za następne sto lat! (Anna Wodzyńska)

 

 

Rekolekcje wielkopostne

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych w dniach 7-9.03 zorganizowanych przez parafię św. Stanisława Kostki dla uczniów szkół średnich. W tym roku mieliśmy każdego dnia liczną reprezentację (30-40 osób), co tym bardziej jest godne podkreślenia w porównaniu z rokiem poprzednim. Ufamy, że w roku przyszłym pobijemy ten rekord:).

 

Malarska paleta Mendelejewa 

Zapraszamy młodzież licealną do udziału zajęciach projektu o nazwie:

 

Malarska paleta Mendelejewa - o związkach między chemią i malarstwem.

 

 • Jest on adresowany dla uczniów CXIV L.O. im Jana Kilińskiego i ma na celu rozszerzenie zakresu realizowanych w szkole zajęć plastycznych i chemii. W warsztatach projektu mogą też wziąć udział uczniowie z innych liceów żoliborskich, zainteresowani studiami artystycznymi, którzy zgłoszą chęć uczestniczenia do 7 marca 2016 r. (ilość miejsc jest ograniczona).
 • Pozwoli on  uczestnikom uzyskać wiedzę o technologiach malarskich w powiązaniu z informacjami z chemii, oraz  wykorzystywać ją w praktyce.
 • Stworzyć własne dzieła w klasycznych technologiach malarskich, takich jak: enkaustyka, tempera jajowa, olejna technologia laserunkowa, mozaika, sgraffito i mural.
 • Poznać sposoby przygotowywania podobrazi i ręcznego ucierania farb zgłębiając tajniki wiedzy malarskiej dawnych mistrzów.
 • Odwiedzić pracownie konserwacji dzieł sztuki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Muzeum Narodowym.
 • Odbyć wycieczkę po warszawskiej Starówce by zobaczyć dekoracje malarskie na elewacjach kamienic oraz we wnętrzach kościołów.
 • Uczestniczyć w wykładach na temat procesów chemicznych zachodzących podczas malowania i zmian w technologiach malarskich na przestrzeni wieków, przygotowanych przez wybitnych specjalistów.
 • Brać udział w zajęciach z chemii dostosowanych do tematu projektu.
 • Pokazać swoje prace na wystawie zamykającej projekt i otrzymać na własność wydany z tej okazji katalog.

 

Projekt jest realizowany w ramach WIE (Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych) i uzyskał dofinansowanie z środków Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

 

Adres szkoły: CXIV Liceum Ogólnokształcące im Jana Kilińskiego w Warszawie.

ul. Felińskiego 13, 01-513 Warszawa.

 

Koordynatorzy projektu: Małgorzata Bartel i Marek Stępień

Nasi Uczniowie medialnie...

Ostatnio czworo uczniów z naszej szkoły bierze udział w czwartkowym programie TV Salve pt. "Q & A". Są to Karolina Czubała, Monika Najda i Katarzyna Kruk z kl. IIA oraz Dariusz Malinowski z kl. ITOR.

 

Poniżej: link do programu oraz zdjęcia z warsztatów w studio nagraniowym Telewizji Salve, w których uczestniczyli powyżsi uczniowie. Na zdjęciach również nauczyciele - organizatorzy wyprawy: p. F. Jarocka-Krasuska, p. A. Rux-Szewczuk i p. D. Kwiecień.

http://www.salvetv.pl/multimedia/qa-w-salve-tv/4186/kogo-abp-hoser-spotkal-na-frytkach-q-a-w-salve-tv-01-01

Spotkania z historią

W dniu 15 stycznia w Zespole Szkół  nr 31 im. Jana Kilińskiego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu : „Spotkania z historią”, którego gościem był prof. Karol MODZELEWSKI, historyk, mediewista oraz działacz opozycji w czasach PRL i kawaler  Orderu Orła Białego.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież  z „Kilińskiego” oraz przedstawiciele szkół z  XVI LO im. S. Sempołowskiej i Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych  wraz z opiekunami.

Tematem wykładu były Początki państwa polskiego. Profesor Karol  Modzelewski opowiadał o oraczu Piaście, postrzyżynach Siemomysła przez dwa nieznane bliźniacze „bóstwa”, o gościnności pierwszych Słowian, Longobardach, państwie Franków i małżeństwie Mieszka I z Dobrawą. Było dużo legend, mitów i ciekawostek. Wykład zainspirował zarówno młodzież jak i nauczycieli do interesującej pogadanki z Profesorem.

                Kolejne spotkanie już w niedługim czasie…

Program „Możesz inaczej” – konkurs rozstrzygnięty!

W dniu 22 grudnia zakończyliśmy realizację programu profilaktycznego pn. „Możesz inaczej”. Ostatnim elementem podsumowującym projekt był konkurs, który polegał na opracowaniu i wykonaniu plakatu promującego życie w trzeźwości lub prezentującego konsekwencje uzależnienia; konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: plastycznej i graficznej. Do oceny wpłynęło kilkadziesiąt prac, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wybór najciekawszych prac został dokonany poprzez głosowanie. Każdy nauczyciel mógł oddać po jednym głosie na wybraną pracę w każdej z dwóch kategorii. Wyłonieni laureaci zostali nagrodzeni wartościowymi nagrodami, które zostały im uroczyście wręczone w dniu 22 grudnia. 

w kategorii plakat plastyczny:
-    I miejsce zdobyła     Ela Matulka             – klasa 2a
-    II miejsce         Zuzanna Wasiak         – klasa 3 lap1

w kategorii plakat graficzny:
-    I miejsce         Anna Dumała         – klasa 2a
-    II miejsce         Katarzyna Kasińska   – klasa 4 tor

Laureatki pierwszych miejsc otrzymały tablety, natomiast zdobywczynie drugich miejsc PenDrive.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach

Organizatorem programu była Fundacja MARATON.              

Projekt był finansowany ze środków m.st. Warszawa

 

V Warszawski Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

W grudniu pięć uczennic z naszej szkoły w składzie: Wiktoria Sępławska, Julia Gudel, Anna Okulus , Maria Drozdek i Klaudia Szlaska reprezentowało naszą szkołę na V Warszawskim Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej.

W ocenie Jury najlepiej wypadła Anna Okulus, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Celine Dion "My Heart Will Go On". Ania została wyróżniona dyplomem. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów wokalnych.

 

 

Kartka świąteczna

Autorką kartki świątecznej na Boże Narodzenie 2015 jest Paula Hostynek - klasa 4 TOR

Listopadowa lekcja muzealna


W listopadzie uczniowie klas 1a i 3lap2 wzięli udział w zajęciach w opuszczonym budynku dawnego Liceum im. K. Hoffmanowej, które zostało wykorzystane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej do zorganizowania kolejnej edycji festiwalu "Warszawa w budowie". Tym razem zobaczyliśmy wystawę poświęconą dylematom powojennej odbudowy stolicy oraz zmianom, jakie zaszły po 1989 roku. Niezwykle zaaranżowana przestrzeń dawnej szkoły, wypełniona wieloma ciekawymi eksponatami, makietami, fotografiami i prezentacjami multimedialnymi ukazała całą złożoność historycznych odniesień wielkiego wysiłku narodu, którego celem było by Warszawa odrodziła się ze zniszczeń wojennych. Tę ciekawą lekcję muzealną poprowadził Michał Kargol, absolwent naszego liceum, a obecnie student Wydziału Zarządzania Kulturą ASP, współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

"Dni otwarte" w Centrum Kształcenia Praktycznego

W dniach 26-27 listopada nasza szkoła wzięła udział w "Dniach Otwartych" dla uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych w CKP przy ulicy Mińskiej.

Stypendia Prezesa rady Ministrów rozdane!

18.11.2015 roku odbyła się uroczystość wręczania stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Jest to stypendium przyznawane jednej osobie z całej szkoły za najwyższą średnią ocen bądź bardzo dobre wyniki w jednej dziedzinie, w której uczeń osiąga wysokie wyniki i wyróżnia się na tle pozostałych uczniów.

Stypendia na rok 2015/16 w naszym Zespole Szkół otrzymały: Amanda Olszewska (drugi rok z rzędu) ze CXIV Liceum Ogólnokształcącego oraz Daria Stępnik z Technikum Mechanicznego nr 7. Dziewczyny otrzymały je z rąk pani Doroty Sokołowskiej Mazowieckiego Kuratora Oświaty, która z każdym ze stypendystów zamieniła kilka słów oraz życzyła powodzenia w realizacji marzeń.

Gratulujemy dziewczynom i zachęcamy wszystkich naszych uczniów do walki o stypendium w bieżącym roku szkolnym!

"Można inaczej"

W dniach 16 listopada – 3 grudnia 2015 na terenie naszej szkoły odbywają się warsztaty z zakresu profilaktyki używania substancji psychostymulujących pn.: „Można inaczej”.

Warsztaty są realizowane we  wszystkich klasach I, II i III TOR. Każda klasa odbędzie dwa spotkania po trzy godziny w odstępie jednego tygodnia.

Dodatkowo zapraszamy wszystkich rodziców na wykład dotyczący szkodliwości substancji zwanych dopalaczami, który odbędzie się w dniu 2 grudnia o godz. 17.30.

Podsumowaniem projektu jest konkurs na najciekawszy plakat społeczny związany z tematyką szkodliwości zażywania środków zmieniających świadomość oraz potrzeby życia w trzeźwości. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:

 • plakat wykonany techniką malarską
 • plakat wykonany w formie graficznej

Nagrodą dla zwycięzcy każdej z tych kategorii jest tablet

Więcej szczegółów dotyczących konkursu wkrótce.

Zapraszamy do uczestnictwa.

Program jest współfinansowany ze środków dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Realizatorem jest Fundacja Na Rzecz Zapobiegania Narkomanii MARATON

Blog FYT&GYM WITH KILIŃSKI 

 

https://blogiceo.nq.pl/kilinskiwf/…/11/16/taneczna-stolowka/

MAMY SREBRNY MEDAL!

Jak one to zrobiły?
Niewielka sala gimnastyczna, której parametry uniemożliwiają doskonalenie taktyki gry w piłkę ręczną i rozkopane boisko bardzo utrudniły nam w tym roku przygotowania do Mistrzostw Dzielnicy Żoliborza w piłce ręcznej 
A jednak udało się. Wielka wola walki i hart ducha pozwoliły na zdobycie II miejsca.

Gratulujemy!!!

 

PROJEKT LEKCJA W GALERII

29.10.2015 r. odbyła się pierwsza edycja The Voice of School - Konkurs Piosenki

W październiku w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Konkursu Piosenki "The Voice of School" w ramach Szkolnych Dni Językowych.

1 miejsce (w kategorii zespół) zdobyła klasa 3lap1. 2 miejsce (w kategorii duet) zajęły Klaudia Szlaska i Maria Drozdek z kl. 2a, a zdobywczyniami 3 miejsca egzekwo (w kategorii solo) były Anna Okulus z kl. 1 tor i Wiktoria Sępławska z kl. 1c. Jury w składzie: mgr J. Wolsam, mgr A. Rux-Szewczuk i  mgr F. Jarocka-Krasuska oceniało prezentacje wokalne pod kątem doboru repertuaru, umiejętności wokalno-językowych, prezencji i pomysłowości.

Nagrody w konkursie sponsorowało Wydawnictwo Oxford University Press oraz księgarnia Omnibus.

Serdecznie dziękujemy organizatorom (nauczyciele języka angielskiego) 
i uczestnikom za "rozśpiewanie szkoły".

Gratulujemy nagród i życzymy sukcesów i realizacji własnych pasji.

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ 14.10.2015

Złoto, srebro, czas 2015

 

Stoisko szkoły - Międzynarodowe Centrum Targowe

"Dozwolone do 21" 

W dniach 17-18 odbywała się w naszej szkole żoliborska edycja
32 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Dozwolone do 21/Up To 21", poświęconego twórczości młodych, nieprofesjonalnych artystów filmu.
W seansach zaprezentowano ponad 80 filmów reprezentujących różne gatunki: dokumenty, filmy fabularne i animowane. Obejrzało je bardzo wielu uczniów odwiedzających salę projekcyjną. Wszystkie filmy konkursowe poznali młodzi jurorzy, których zadaniem było wyłonienie najlepszych dzieł do nagrody dzielnicowej.
Oto wyniki USTALONE po długiej i nieraz gorącej dyskusji:

1. pierwsza nagroda: "Forever" reż. Victoria Yremina

2. druga nagroda: "Ferajna z Hoovera - Warszawo ma" reż. Jeremi Skrodzki

3. trzecia nagroda: "Tłum"reż. Alicja Łyszkowicz

4. wyróżnienia: "Pandemia" reż. Jerzy Czachowski
"Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" reż. Mateusz Buława

Dyplomy nagrodzonym twórcom wręczały nasze jurorki podczas uroczystej gali kończącej festiwal w dniu 19 września, która odbyła się w siedzibie Bielańskiej Biblioteki Publicznej z udziałem Wiceprezydenta m.st. Warszawy 
Włodzimierza Paszyńskiego i przedstawicieli władz samorządowych Dzielnicy Bielany.

W pierwszym dniu festiwalu odbyły się także warsztaty animacji filmowej,
które prowadziła wybitna specjalistka z Wrocławia - Aniela Lubowiecka,
autorka wielu filmów animowanych. Zajęcia te cieszyły się wielką popularnością wśród uczniów, którzy mieli okazję poznając tajniki animacji i stworzyć swoje pierwsze filmy.

MY TEŻ TAM BYLIŚMY!!!

W sobotę w Warszawie odbył się 7. PZU Bieg po Nowe Życie, którego główną ideą było poparcie i propagowanie idei przeszczepów.
Przed marszem gwiazd i osób po przeszczepie podjęliśmy w Łazienkach Królewskich próbę pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób biorących udział jednocześnie w marszu nordic walking. Uczestnicy dopisali, w marszu wzięło udział ponad 1700 osób i nieoficjalnie osiągnęliśmy cel. 

 

Niezwykła, magiczna podróż do Toskanii śladami mistrzów architektury, rzeźby i malarstwa.

Podróż do Włoch

W dniach 09-16 września grupa uczniów z klas trzecich liceum wyjechała do włoskiej Toskanii by wziąć udział w zajęciach terenowych z historii sztuki i plastyki. Pod opieką Ewy Fronczak, nauczycielki plastyki i Marka Stępnia historyka sztuki uczestnicy wyjazdu podziwiali zabytki Pizy, Florencji i Sieny. Program warsztatów pozwolił poznać wspaniałe budowle, stanowiące kanon dziejów sztuki europejskiej, skarby sztuki zgromadzone w muzeach, ale też poczuć klimat życia codziennego tych miast i smakować specjały włoskiej kuchni. Podróż ta pokazała również jak piękną krainą jest Toskania, miejsce, gdzie żyli i tworzyli najwięksi włoscy artyści renesansu.... Piza, Florencja, Siena - tam byliśmy.

 

2014/15

"DOLNY ŚLĄSK - ZIEMIA, KTÓRA ŁĄCZY

 

W dniach 18 - 21 czerwca grupa uczniów z klas pierwszych i drugich uczestniczy w polsko-niemieckich warsztatach historycznych o nazwie "DOLNY ŚLĄSK - ZIEMIA, KTÓRA ŁĄCZY", realizowanych w ramach naszego projektu edukacyjnego "PAMIĘĆ I NIEPAMIĘĆ". O złożoności historycznych relacji polsko-niemieckich w siedemdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. We Wrocławiu - stolicy regionu, pełniącego w tym roku także funkcję "Europejskiej Stolicy Kultury" spotkają się z uczniami z bawarskiej szkoły w Untergriesbach. Wspólnie będą zwiedzać zabytki Dolnego Śląska i uczestniczyć w warsztatach w Krzyżowej - miejscu polsko-niemieckiego pojednania.

30 maja - Łazienki 

Festiwal "Warszawa Dzieciom" w Łazienkach 30 maja 2015 r.

Organizowany corocznie pod koniec maja z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka festiwal Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej "Warszawa Dzieciom" odbył się w tym roku w Parku Łazienkowskim. W pięknych, historycznych plenerach prezentowali się młodzi artyści reprezentujący wszystkie dzielnice naszego miasta. Wśród atrakcji przygotowanych dla odwiedzających był również plener malarski przygotowany przez uczniów i nauczycieli Ewę Fronczak i Marka Stępnia z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego z Żoliborza. Przy rozstawionych sztalugach mogli popróbować malowania wszyscy chętni a młodzież udzielała korekt i fachowych porad. Plener cieszył się wielkim zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych, ale i rodzice także odważnie próbowali swoich talentów. Była to dla wszystkich świetna, wielopokoleniowa zabawa i artystyczna przygoda.

17 marca - panel historyczny

"Rok 1945 - dwie perspektywy"  to tytuł kolejnego panelu historycznego, który odbył się w Zespole Szkół nr 31 im. J. Kilińskiego, w ramach projektu „Pamięć i Niepamięć”. Panel był poświęcony dwóm perspektywom historycznym, opisującym wydarzenia zakończenia wojny ukształtowanym w świadomości i wspomnieniach Polaków oraz Niemców, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych   z migracjami Polaków ze Wschodu i przesiedleniami  ludności niemieckiej za Odrę; zagospodarowaniem i scalaniem z resztą kraju ziem zachodnich, określanych wówczas jako "ziemie odzyskane" oraz analizie polityki propagandowej władz PRL wzniecającej antyniemieckie resentymenty. Gośćmi panelu byli : dr Marcin Zaremba oraz dr Rafał Żytyniec, historycy specjalizujący się w historii najnowszej i problematyce ziem poniemieckich.  Spotkanie poprowadził pan Igor Białostocki – nauczyciel Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego.

Paneliści bardzo często musieli odpowiadać na pytania trudne i często wywołujące polemikę w polskiej, ale też niemieckiej przestrzeni publicznej, tj. np. czy dla Niemców rok 1945 jest nadal kojarzony z klęską czy raczej z pozbyciem się nazistowskiej dyktatury? Czy w dzisiejszej polskiej narracji historycznej nie dominuje pogląd, że 1945 rok kojarzyć należy z klęską niż zwycięstwem?

Pytano również o stosunek współczesnych Niemów do wysiedleń z ziem włączonych do Polski oraz o stosunek Polaków do zamieszkałej przez nich ziemi  i do niemieckiej turystyki historycznej?

Również młodzież mogła wyrazić swoje zdanie na poruszane tematy głosując  - za lub przeciw - poprzez podniesienie wcześniej otrzymanych kolorowych kartek .

Spotkanie pomogło młodzieży licealnej uporządkować dotychczasową wiedzę historyczną a uczniom szkół gimnazjalnych, miłośnikom historii, poszerzyć wiedzę o tematy wykraczające poza podstawę programową i jeszcze bardziej rozbudzić zainteresowanie historią. Organizatorom zaś pozostać w nadziei na kształtowanie bardziej krytycznego młodego odbiorcy, pozbawionego stereotypów i uprzedzeń. 

17 marca - sesja historyczna

W dniu 17 marca o godz. 12.00, która odbędzie się w naszej szkole, przy ulicy Felińskiego 13 sesja historyczna "1945 rok - dwie perspektywy". Jest to już drugie spotkanie zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego "Pamięć i niepamięć. O złożoności relacji polsko - niemieckich w siedemdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej". W sesji wezmą udział wybitni historycy zajmujący się problematyką::


1. Marcin Zaręba, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i wykładowca z Instytutu Historii UW; autor książki - Wielka trwoga: Polska 1944-1947: ludowa reakcja na kryzys, wyd. Znak, Kraków 2012
2. Rafał Żytyniec, pracownik Muzeum Historii w Ełku, badający historię ludności Warmii i Mazur oraz Pomorza (autochtonów i Niemców) w okresie wojny oraz po 1945 roku.
 

Program edukacyjny "Ars, czyli jak dbać o miłość" 6.03.2015

Zapraszamy do galerii zdjęć!

„Ars, czyli jak dbać o miłość?”

 

Zespół Szkół nr 31 im. J. Kilińskiegojako placówka  wzorowo realizująca założenia programu oświaty zdrowotnej, został wytypowany  do przeprowadzenia zajęć pokazowychogólnopolskiegoprogramuedukacyjnego autorstwa dra Krzysztofa Wojcieszka„Ars, czyli jak dbać o miłość?”.  Jest on realizowanyw ramach pięcioletniego Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.Został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.Otrzymał również rekomendację Dyrektora Biura Edukacji Urzędu Miasta St. Warszawy oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Jego celem jest dotarcie  z przekazem edukacyjnym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju i ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Wyjątkowość programu polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi.

Dnia 6 marca 2015 r. w CXIV Liceum Ogólnokształcącymodbyły się pokazowe zajęcia prowadzone przez Grażynę Żuchowską –Peroń – pedagoga szkolnego.

W przebiegu lekcji pokazowej  udział wzięli znakomici goście:

 • Roland Python, Markus Eggenberger, Aleksandra Chmielewska
  z Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy;
 • Małgorzata Zalewska, Aneta Krzywicka, Natalia Kempa – Paplińska
  z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju;
 • Izabela Ostaszewicz, Anna Romańczyk
  z Ministerstwa Zdrowia;
 • Aleksandra Lusawa
  z Głównego Inspektoratu  Sanitarnego;
 • Iwona Homola
  z Wojewódzkiej  Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie;
 • Mariola Garbacz
  z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie.

Młodzież wykazała dużą aktywność i zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami.

Tydzień Zawodowca 23 - 27 marca 2015r.

Harmonogram działań podejmowanych przez szkołę w związku z Tygodniem Zawodowca

 

 

 

lp

 

 

termin/

czas trwania

/dzień, godz. od.. do../

 

Działanie

/rodzaj działania i krótki opis/

 

Informacje dodatkowe

/np. liczbność grup, wcześniejsze zgłoszenie, itp./

 

1

 

20.03.2015r.

godz. 12.30 – 15.30

„Festiwal Artystyczno-Sportowy”. Charakterystyka szkoły przedstawiona przez uczniów Zespołu Szkół (Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa). Zajęcia warsztatowe w pracowniach jubilerstwa, witrażu, grafiki komputerowej, ceramiki oraz zajęcia sportowe, wystawy: prac plastycznych, biżuterii, i wyrobów decoupage

Uczniowie z zaproszonych gimnazjów oraz chętni uczniowie innych szkół gimnazjalnych. 6 grup po 15 uczniów

 

2

 

25.03.2015r.

godz. 12.30 – 15.30

„Dzień Rzemiosła Artystycznego, Jubilerstwa i Organizacji Reklamy”. Warsztaty w pracowniach projektowania kampanii reklamowej, marketingu w reklamie, złotniczo-jubilerskiej

Uczniowie z zaproszonych gimnazjów oraz chętni uczniowie innych szkół gimnazjalnych. 6 grup po 15 uczniów

 

3

 

23-27.03.2015r.

Wystawy prac uczniów w galerii szkolnej, wystawa wyrobów jubilerskich

Wszyscy chętni gimnazjaliści

 

4

 

15.04.2015r.,

 godz. 18.00,

 

Dzień otwarty: spotkanie z kandydatami, wystawa prac uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, wystawa prac plastycznych, wystawy: prac plastycznych, biżuterii, i wyrobów decoupage

Zainteresowani

 

 

 

25.04.2015r.,

godz. 11.00

Dzień otwarty: spotkanie z kandydatami, wystawa prac uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, wystawa prac plastycznych, wystawy: prac plastycznych, biżuterii, i wyrobów decoupage

Zainteresowani

5 grudnia "Światowy Dzień Wolontariusza"

W Urzędzie Dzielnicy Żoliborz nasi uczniowie - przedstawiciele szkolnego wolontariatu obebrali z rąk Burmistrza dyplom i statuetkę za wkład włożony w tę piękną ideę. Wolontariat w naszej szkole to zasługa nie tylko uczniów, ale także ich przewodnika i opiekuna Pani Profesor Elżbiety Jarzombkowskiej. 

 

"Piętno krzyżackie" - Relacje polsko - niemieckie w dawnych wiekach -  9.12.2014

"Pamięć i niepamięć. O złożoności relacji polsko-niemieckich w siedemdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej", Podczas spotkania o stosunkach między Polakami a Niemcami na przestrzeni stuleci dyskutować będą historycy polscy i niemieccy, którzy zaprezentują jak w świetle najnowszego stanu badań  można spojrzeć na te relacje, które bywały kiedyś bliskie, a z czasem obrosły wzajemnymi uprzedzeniami i wrogością. W programie przewidziano możliwość zadawania pytań gościom. Mamy nadzieję, że rozmowa, która kontynuowana będzie zapewne w trakcie kończącego panel poczęstunku pozwoli uczniom z naszej szkoły oraz z innych placówek warszawskich wyjaśnić wiele historycznych wątpliwości. Działaniom realizowanym w ramach projektu edukacyjnego "Pamięć i niepamięć" udzielił swojego poparcia Pan Krzysztof Bugla, Burmistrz Żoliborza, a także został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, zaś grudniowa sesja została sfinansowana z funduszy Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

14 października w naszej szkole uroczyście i zarazem radośnie obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej; święto wszystkich pracowników szkoły i uczniów - nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy 3 TOR  wraz z wychowawczynią przygotowali program artystyczny - serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć!

 

Piknik historyczny - zapraszamy do galerii

Byście nigdy nie byli odznaczani krzyżem Virtuti Militari -za odwagę i męstwo w walce o ojczyznę , ale służyli jej ucząc się i pracując w czasie pokoju."

Słowa wypowiedziane przez Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari pułkownika w stanie spoczynku Tadeusza Kowalskiego towarzyszyły piknikowi historycznemu, który odbył się 04. 10. 2014 u stóp Pomnika I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Żoliborzu , przy placu Inwalidów. To pierwsza impreza z całorocznego cyklu ,,Pamięć i niepamięć - o złożoności relacji polsko-niemieckich w 70 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej” przygotowanego przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego.

Piknik rozpoczął się od spotkania z kombatantami II wojny światowej: majorem w stanie spoczynku Januszem Głuchowskim oraz pułkownikiem Tadeuszem Kowalskim. Opowieść o historii, przedstawiona z punktu widzenia jej świadków, spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i przybyłych na imprezę licznych gości Żywą lekcję historii rozpoczął mjr Janusz Głuchowski – prezes Stołecznego Środowiska 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przedstawiając okoliczności powstania pomnika wzniesionego w 1995 roku, prezentując sylwetkę gen. Maczka i dzieje walk 1 Dywizji Pancernej. Interpretacja licznych alegorii znajdujących się na pomniku i napisu umieszczonego na jego cokole: Żołnierz polski walczy na wszystkich frontach o wolność wszystkich narodów, ale życie oddaje tylko za własną ojczyznę , była wstępem do rzeczowej, żywej ,pełnej osobistych dygresji opowieści o dramacie II wojny światowej, z wielkim spokojem opowiedzianej przez pułkownika Tadeusza Kowalskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari służył w 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz w 1 Berlińskim Pułku Artylerii Lekkiej a także w oddziale partyzanckim 27 Wołyńskiej Piechoty Armii Krajowej. Obecnie należy do Klubu zrzeszającego 160 Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari, żołnierzy wszystkich frontów II wojny światowej. W piękne, słoneczne październikowe popołudnie tragiczne losy Europy i świata skupiły się w soczewce jednostki, wybitnego odznaczonego licznymi orderami, odznakami i medalami żołnierza, ale i wrażliwego człowieka, który mówił o współczuciu dla przerażonej wojną niemieckiej ludności cywilnej, licznych ranach, łzach z powodu zniszczenia Warszawy ,trudach forsowania Odry, smaku zwycięstwa po wygranej bitwie o Berlin, radości towarzyszącej żołnierzom umieszczającym na Bramie Brandenburskiej biało- czerwony sztandar.

Imprezie towarzyszyły cieszące się dużym zainteresowaniem: wystawa Wysiłek Zbrojny Polski Podczas II Wojny Światowej, Orkiestra Warszawskiego Garnizonu Wojskowego, warsztaty DSH, plener malarski młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego, pokaz gier strategicznych z pracowni modelarskiej ,, Strateg” oraz wojskowa grochówka!

31 Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

Szkoła nasza była współorganizatorem tego wydarzenia 18-20.09.2014), dlatego pokazy i warsztaty filmowe można byłoe zobaczyć u nas - w sali 7W w części warsztatowej. Kalendarium wydarzeń:

17.09 (środa) godz. 10.00; warsztaty filmu dokumentalnego poprowadził Marek Widarski - operator i montażysta filmowy. 18.09 (czwartek) i 19.09 (piątek) w godzinach 10.00-17.00 pokazane zostały filmy młodych twórców z wielu krajów, reprezentujące różnorodne gatunki od animacji po krótkie etiudy fabularne. 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego
  ul. A. Felińskiego 13
  01-513 Warszawa
 • 228390041

Galeria zdjęć